Wiosna kwitnie kolorami, czyli wszystko o wiosennych cebulkach kwiatów

Dodano: 2021-03-16 15:00:05

Marzysz o ogrodzie pełnym kolorowych kwiatów? Zadbaj o to już teraz. Posadź cebulki, które doskonale przyjmują się wiosną, a latem cudownie rozkwitają, spektakularnie ożywiając roślinność.

Od czego zacząć?

Zanim zabierzesz się za sadzenie, dobrze jest zorientować się, jakie kwiaty będą odpowiednie do Twojego ogrodu. Na wiosnę najlepiej nadają się dalie, begonie, frezje, lilie i mieczyki.

Oprócz wyglądu, przy wyborze cebulek, warto kierować się również warunkami, które są odpowiednie dla roślin. Dalie lubią żyzną glebę i miejsca o dużym nasłonecznieniu. Powinno się je jednak chronić od wiatru, a cebulki sadzić co roku w innym miejscu, by uniknąć kwiatowych chorób. Frezje z kolei lubią glebę przepuszczalną. Jeśli więc w Twoim ogrodzie dominuje ziemia gliniasta, najpierw należy ją odpowiednio przygotować, wypełniając podłoże ziemią kompostową. Należy pamiętać, że frezje nie są łatwe w uprawie i wymagają doświadczenia. Begonie z kolei kochają żyzną, przepuszczalną glebę o średniej wilgotności i najlepiej odnajdują się w cieple i półcieniu. Jest ich jednak około 1500 gatunków, co daje ogromne możliwości pod względem doboru, zarówno do panujących w ogrodzie warunków, jak i mając na uwadze względy estetyczne.

Druga sprawa: gdzie?

Rabatki

Na terenie ogrodu możesz wydzielić rabatki, w których posadzisz jeden rodzaj kwiatów lub ich mieszankę. Pamiętaj jednak, że warunki glebowe oraz nasłonecznienie powinny odpowiadać wszystkim posadzonym kwiatom.

Trawniki

Jeśli chcesz uzyskać bardziej naturalny efekt, możesz posadzić cebulki wśród traw. Idealnie do tego nadadzą się irysy. Żeby stworzyć efekt dzikiej łąki, rozsyp cebulki, a następnie wsadź w ziemię dokładnie tam, gdzie upadły. Nie koś trawy przynajmniej przez 6 tygodni. Efekt może być zachwycający.

Sadzenie cebulek krok po kroku.

Jeśli nie masz dużego doświadczenia w sadzeniu cebulek, nie martw się. Poniżej przedstawiamy, jak to robić krok po kroku oraz wymieniamy narzędzia, które ułatwią sprawę.

Krok 1
Wykop w ziemi otwór na cebulkę. Pamiętaj, by był on przynajmniej trzykrotnie większy niż długość cebulki. Do tego będziesz potrzebować małej łopatki ogrodowej.

Krok 2

Na spód otworu nasyp piasku ogrodniczego lub gresu, które to poprawiają drenaż i cyrkulację powietrza wokół cebulki. Możesz to zrobić rękoma, zabezpieczając je rękawicami ogrodniczymi.

Krok 3
Wsadź cebulkę do otworu, pąkami bądź łodyżkami skierowanymi ku górze.

Krok 4

Tak posadzoną cebulkę zasyp ziemią (może być wymieszana z nawozem), rozbijając pazurkami ogrodniczymi większe grudki. Na koniec delikatnie ją ujędrnij.

< powrót