Wszystko budzi się do życia: jak zatroszczyć się o ogród po zimie?

Dodano: 2021-03-16 14:59:16

Wraz z nadejściem cieplejszych dni warto przygotować ogród w taki sposób, by nie dać się zaskoczyć wiośnie.

Po pierwsze: wizja lokalna

Zanim przystąpisz do działania, a co za tym idzie – również kupowania niezbędnych narzędzi i materiałów, warto rzucić okiem na ogród. Wówczas to należy zwrócić uwagę na wszystko to, co znajduje się w otoczeniu domu.

Dokładnie obejrzyj rynny, być może dostało się do nich dużo liści, igliwia, piasku, przenoszonego przez wiatr. Na szczególną uwagę zasługuje miejsce na oczko wodne. Należy usunąć wszelkie rośliny, które pojawiły się tam jako nieproszeni goście. Jeżeli posiadasz meble ogrodowe lub altanę dobrze jest się im przyjrzeć. Niekiedy czynniki atmosferyczne powodują, że w materiałach tworzą się ubytki. Jeśli to drewno, możesz użyć specjalnej szpachli, a następnie bejcy zabezpieczającej.

Po drugie: Narzędzia i preparaty

Kiedy już dokładnie przeanalizujesz stan ogrodu, będziesz w stanie precyzyjnie określić, co jest Ci potrzebne, by przygotować go na wiosnę. Przedstawiamy kilka propozycji, które mogą okazać się przydatne. Narzędzia ogrodnicze, takie jak grabie, sekator czy kosiarka powinny być w stu procentach sprawne. Ich uszkodzenie stanowi niebezpieczeństwo użytkowania.
Bez wątpienia przydatny będzie szpadel ogrodowy i wąska łopatka, której użyjesz do przesadzania roślin czy przekopywania grządek. Warto też pomyśleć o nawozie i do jego rodzaju dobrać dystrybutor. Do niektórych przyda się butelka ze spryskiwaczem. Nie zapomnij o odzieży i rękawicach ochronnych, które pozwolą uniknąć nie tylko zabrudzeń, ale przede wszystkim – otarć i zranień.

Po trzecie: do dzieła!

Kiedy masz już wszystko i wiesz już wszystko, pora przystąpić do działania.
Zacznij od zdejmowania wszystkich otulin, które miały pomóc roślinom przetrwać zimę. Dopiero gdy to zrobisz, ocenisz realny stan drzewek. Po dokładnym ich obejrzeniu usuń za pomocą sekatora wszystkie obeschłe gałęzie i pędy.

Przejdź do podłoża. Oczyść ziemię z chwastów. To najlepsza pora, zwłaszcza jeśli planujesz sadzenie nowych roślin. Zwróć uwagę, czy na trawniku pojawił się mech, jeśli tak, konieczne będzie wapnowanie. Możesz również zwałować glebę, która po rozmarzaniu i zamarzaniu staje się nierówna.

Pamiętaj, że wczesna wiosna to najlepszy moment na nawożenie. Zrób to nieco wcześniej, by wszystkie składniki odżywcze z preparatów zdążyły przeniknąć do gleby, a rośliny kwitły bujnie i zdrowo.

< powrót