Poidełko dla ptaków krok po kroku

Dodano: 2021-03-16 14:58:23

Ptaki w mieście nie mają łatwego życia. Może się wydawać, że ograniczony dostęp do naturalnych drapieżców i podkarmianie przez ludzi zapewniają im dobre warunki bytowania, jednak nic bardziej mylnego. Miejskie ptaki nie tylko mają zbyt mały kontakt ze środowiskiem naturalnym, ale również narażone są na zanieczyszczone powietrze i brak wody. Dziś zajmiemy się tym ostatnim, więc jeśli chcesz pomóc ptakom, przeczytaj, jak przygotować dla nich poidełko. To bardzo proste.

Krok 1:
Wybierz odpowiednie miejsce.


To, że poidełko powinno znajdować się na zewnątrz, jest oczywiste. Nadawać się będzie zatem zarówno duży ogród, jak i sad, a nawet balkon. Ważne, żeby samo jego położenie było w dość ustronnym miejscu. Ważne jest to w szczególności wtedy, gdy posiadasz małe dzieci lub zwierzęta. Poidło umieszczone w ich zasięgu nie spełni swojej funkcji. Ptaki będą bały się z niego skorzystać, a każdy ruch psa czy kota będzie je płoszył. Ważne jest zatem, by naczynie z wodą znalazło się w takim miejscu, które zapewni skrzydlatym spokój.

Krok 2:
Myśl kreatywnie i wykorzystaj to, co masz!

Poidełko dla ptaków może być nie tylko pożytecznym, ale i atrakcyjnym gadżetem w ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że jego przygotowanie musi być niebotycznie drogie.

Wystarczy, że wykorzystasz starą ceramiczną doniczkę (zalepiając otwory) lub podstawkę do doniczki, ceramiczną miskę lub nieużywane akwarium. Pamiętaj jednak, że szkło bardzo szybko się nagrzewa, jeśli więc zdecydujesz się na takie rozwiązanie, poidełko powinno znajdować się w cieniu bez dostępu do słońca.

Ogromnie ważne jest również, by naczynie nie posiadało żadnych ostrych, popękanych i nieoszlifowanych krawędzi. Wówczas stanowią one zagrożenie dla ptaków.

Krok 3:
Skompletuj odpowiednie narzędzia.


W zależności od tego, na jakie poidełko się zdecydujesz, w taki sposób dobierz odpowiednie akcesoria. Możesz kupić gotowy już drewniany karmnik i w nim umieścić naczynko z wodą. Ważne jednak, by ten podwieszony na drzewie – był stabilny. Przydadzą się zatem gwoździe i młotek lub wiertarka, jeśli chcesz umieścić go na pergoli.

Prostszym sposobem może być ceramiczne naczynie takie jak misa czy podstawka doniczki. Ważne, by było dostosowane do warunków zewnętrznych. Możesz je postawić na stole lub wysokim kwietniku – w ustronnym miejscu. W tym przypadku ustabilizowanie zarówno podstawy, jak i samego naczynia również są kwestią kluczową. W zależności od tego, gdzie stanie poidło, możesz użyć kleju, sznurka do przywiązania, np.: do płotka lub palika albo gwoździ do przybicia.

Jeśli chcesz, by poidełko zdobiło Twój ogród, możesz również pokusić się o ozdobienie – np.: farbami do ceramiki i metalu.

< powrót