Twój jest ten kawałek podłogi, czyli o balkonie jesienią

Dodano: 2020-10-27 13:35:47

Jesień w mieście nie musi być taka smutna, jeśli masz dla siebie kawałek przestrzeni za oknem. Chociaż nie wszyscy mają możliwość korzystania z ogródka lub działki, to spora część z nas ma dostęp do balkonu. I ten kawałek przestrzeni może być oazą koloru i cieszyć oczy, gdy na zewnątrz zimno i pada. Trzeba go jednak odpowiednio przygotować. I wciąż masz na to czas!

Wystrój balkon na jesień

Skoro jesień nie dostarcza koloru, pomóż jej! Jeśli zamierzasz wystawić na balkon koce lub pledy, warto wybrać odcienie beżu, czerwieni, żółci czy fioletu, które dobrze komponują się z tym, co na zewnątrz. Jeśli zamierzasz zmienić doniczki, wybierz te w kolorze czerwonej cegły. Jeśli skupiasz się jedynie na osłonkach, zdecyduj się na te plecione. Ciekawy dodatek do balkonowej stylizacji stanowią dynie lub kabaczki rozstawione w różnych miejscach oraz jesienne liście w wazonach zebrane podczas jesiennych spacerów. 

Mądrze wybierzmy rośliny

Chłód na zewnątrz nie musi oznaczać, że Twoje wazony czy skrzynie na kwiaty będą stały puste i smutne. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie rośliny. Wybierając się do kwiaciarni, warto zwrócić szczególną uwagę na wrzosy, chryzantemy i rozchodniki. Zdecydowanie się na winobluszcz lub trawy ozdobne to również bardzo dobry pomysł. Tym, którzy już tęsknią za świętami, z pewnością przypadną do gustu iglaki, które też bardzo dobrze czują się jesienią.

Grunt to przygotowanie

Niezależnie od tego, na jak piękne kolory się zdecydujemy, czy jak wyjątkowe rośliny trafią do naszych donic, musimy się pogodzić z tym, że zimno i deszcz w końcu dadzą się nam we znaki. Dlatego balkon musimy dokładnie przygotować, by przetrzymał jesień i zimę, która wkrótce przybędzie. Przede wszystkim konserwujemy meble. Drewniane oraz metalowe elementy czyścimy dokładnie z brudu, kurzu i rdzy, a następnie hojnie traktujemy środkami impregnującymi i bejcami. Jeśli trzymamy na balkonie rzeczy w kufrach lub skrzyniach, to do nich też warto zajrzeć i odpowiednimi środkami pomóc im przetrwać zimę. Czyścimy też skrzynki, w których rosły i przekwitały rośliny jednoroczne. 

Jesień i zima nawet w mieście potrafią być piękne. Wystarczy się do nich tylko przygotować, by cieszyć się tym, co dobre i nie martwić o nic więcej!

< powrót