Taras po zimie, czyli co zrobić, by przygotować go na lato

Dodano: 2020-05-08 09:27:11

Wiosenne miesiące sprawiają, że coraz częściej myślimy o letnim wypoczynku na tarasie. Żeby jednak móc cieszyć się w pełni, należy go wcześniej przygotować: nie tylko oczyścić, ale w razie potrzeby również i zabezpieczyć.
Podpowiadamy, jak o niego zadbać w zależności od powierzchni!


Taras z drewna

Drewniane tarasy wymagają najwięcej zachodu. Dzieje się tak dlatego, że materiał pracuje pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza.
Najpierw należy więc oczyścić go z zabrudzeń, najlepiej myjką ciśnieniową. Wystarczy użyć  wody, ale gdy taras jest mocno zabrudzony, można zmieszać ją ze środkiem do czyszczenia drewna. Następnie, należy z dużą dokładnością sprawdzić śruby i zawiasy trzymające, a w razie potrzeby dokręcić. Jeżeli w deskach znajdują się ubytki, trzeba je koniecznie wypełnić odpowiednimi szpachlówkami, by nie zwiększyły swoich rozmiarów. Kiedy wszystko już wyschnie, cały taras warto pokryć nową warstwą olejów do drewna.


Taras pokryty płytkami ceramicznymi

Płytki to materiał, który nie chłonie brudu i nie zmienia swojej gęstości. Jego przygotowanie jest więc bardzo proste. Wystarczy umyć je wodą z dodatkiem detergentu. Najbardziej odpowiednia będzie do tego myjka ciśnieniowa, która poradzi sobie z zadaniem bardzo szybko. Jeśli w płytkach pojawią się ubytki, można łatwo wypełnić je elastyczną fugą przeznaczoną do użytku na zewnątrz budynków.


Taras z kamienia

Najmniej zachodu wymagają płyty granitowe. W zasadzie wystarczy je tylko umyć. Jeśli jednak podłoże wykonane jest z piaskowca lub wapienia, należy w nie włożyć więcej pracy. Mają one nierówną, porowatą powierzchnię, co powoduje, że zanieczyszczenia łatwiej się tam utrzymują. Po dokładnym wyczyszczeniu należy pokryć taras specjalnym impregnatem. Dzięki temu, zabezpieczymy go nie tylko przed brudem i wilgocią, ale też łuszczeniem się powierzchni.


Taras z elementami betonowymi

Podobnie jak w przypadku kamiennych podłóg, płyty betonowe posiadają porowatą powierzchnię, co czyni je bardziej podatnymi na działanie brudu i wilgoci. W pierwszej kolejności należy je więc dokładnie oczyścić. Idealnie sprawdzi się myjka ciśnieniowa o mocnym strumieniu. Po wyschnięciu trzeba koniecznie nanieść impregnat. Nie tylko ułatwi on późniejsze czyszczenie, ale też zabezpieczy przed glonami czy uszkodzeniami od soli.


Kiedy już przygotujesz swój taras do sezonu, nie pozostaje nic innego jak wypoczynek wśród najbliższych!

< powrót