Jakie warunki sprzyjają malowaniu?

Dodano: 2019-10-15 16:52:03

Malowanie to nieodłączny element każdego remontu i prosty sposób na odświeżenie ścian, sufitów czy elewacji naszego domu. Jakie warunki sprzyjają malowaniu?

Temperatura powietrza

Zbyt wysoka temperatura spowoduje szybkie wysychanie farby, może to doprowadzić do powstawania widocznych smug na malowanej powierzchni. Zbyt niska temperatura sprawi, że farba będzie schła wolno, co negatywnie wpływa na jej powłokę. Jaka jest zatem temperatura idealna? Większość producentów farb podaje na ich etykiecie zakres optymalnych temperatur sprzyjających wysychaniu. Zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 5 do 25° C.

Wilgotność powietrza

Zbyt wysoka wilgotność sprawi, że farba będzie schnąć długo, niestety może to doprowadzić do uszkodzenia jej warstwy. Obniżona wilgotność, zwłaszcza w połączeniu z wysoką temperaturą, spowoduje, że nasza farba wyschnie za szybko, w konsekwencji pozostawiając smugi. Jaka jest optymalna wilgotność? Powinna wynosić około 60%.

Pogoda

Oczywiste jest, że malowanie nie powinno odbywać się podczas opadów deszczu, śniegu czy mgły lub silnego wiatru. Idealne warunki do odświeżenia mieszkania zaczynają się wiosną i latem.

< powrót