10 przykazań wiosennych porządków w ogrodzie

Dodano: 2018-03-11 23:25:00

1. Przygotuj narzędzia

Zacznij od inspekcji narzędzi ogrodowych. Łopata, sekator i grabie to podstawa. Solidne narzędzia to klucz do udanych porządków w ogrodzie.

2. Przekop ziemię

Gleba po zimie wymaga przekopania. Spokojnie poczekaj na plusowe temperatury, gdyż mróz trzyma o wiele głębiej niż myślisz. Przy dużych ogrodach świetnie sprawdzi się glebogryzarka. Do mniejszych przydadzą się buty do aeracji.

3. Ogród to nie sadzawka

Podczas roztopów pilnuj, aby rośliny i trawnik nie gniły w stojącej wodzie. W tym celu zadbaj o drenaż i należyte odwodnienie ogrodu: wykop rowki lub ponakłuwaj ziemię ostrym narzędziem.

4. Nawóz, przyjaciel ogrodu

Popraw jakość ziemi w ogrodzie. Możesz to osiągnąć poprzez nawiezienie nowej i żyznej ziemi np. czarnoziemu. Nie zaszkodzi wzbogacenie jej nawozami naturalnymi i organicznymi (obornik i kompost). Pomocne będą również nawozy mineralne. Wszystko zależy od rodzaju roślin, które mają tam rosnąć.

5. Zwalcz chwasty

Koniecznie pozbądź się chwastów. Możesz to zrobić ręcznie lub przy pomocy wycinaka. Pamiętaj, aby w ziemi nie zostały korzenie! Inaczej cały trud pójdzie na marne.

6. Grabisz sobie

Nie zapomnij o dokładnym zgrabieniu liści, gałęzi i obumarłych resztek roślin. Wbrew pozorom to nie kompost, a siedliska niechcianych grzybów i bakterii.

7. Wertykulacja trawnika

Jeśli marzy Ci się zielony dywan z trawy, pora przeprowadzić wertykulację. Polega to na nacięciu darni i usunięciu resztek roślin, chwastów oraz mchu. Tym sposobem zapewnimy trawie lepszy dostęp wody, światła oraz tlenu.

8. Przytnij

Umiejętne przycinanie gałązek wzmacnia roślinę, chroni przed chorobami oraz pozwala usunąć suche fragmenty. Zrób miejsce na młode pędy i pączki, a będą się chętniej rozwijać!

9. Umyj mniej

Chodnik, taras i mur to również ogród. Zadbaj o nie! Zabrudzenia i zielony nalot można łatwo usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej. Zamiast szorowania, wybierz spłukiwanie.

10. Ciesz się

Dobra robota! Teraz odpocznij i ciesz się widokiem swojego pięknego ogrodu w promieniach zachodzącego słońca :)

< powrót